ייצור, תהליך הייצור והיצרנים הישראלים
 
מהו ייצור?
 
המשמעות של ייצור היא הפקת מוצר על ידי תהליך מסוים. איכות הייצור נגזרת מאיכות חומרי הגלם, איכות כוח האדם ואיכות אמצעי הייצור. ישראל כמדינה מוטת ייצוא טיפחה לאורך השנים את הייצור ויצרה תעשייה מתקדמת. היצרנים הישראלים ידועים כחדשניים ובעולם ישנה הערכה רבה לייצור הישראלי.
 
תהליך ייצור
 
תהליך ייצור הינו שונה מענף לענף אך ישנם כמה כללים בסיסיים שחשוב להקפיד עליהם. לכל תהליך ייצור חשוב למנות מנהל ייצור. מנהל הייצור ממנה עובדי ייצור ומפקח מלמעלה על העבודה. תפקידו של מנהל הייצור הינו לסנכרן בין כל הגורמים בשרשרת תהליך הייצור. מנהל הייצור מופקד על עמידה בלוחות זמנים, איכות הייצור ותפקוד עובדי הייצור.
ישנם מפעלי ייצור אשר מספקים שירותי אאוטסורסינג ליצרנים קטנים אשר אין באפשרותם להקים מפעל ייצור בעצמם.
יצרנים גדולים בתחום התעשייתי כותבים הוראות יצרן או ספר יצרן לכל מוצר ומוצר. ספר יצרן מספק את כל המידע הרלוונטי ללקוח ומהווה את המסמך המסכם של תהליך ייצור המוצר. אחד החלקים החשובים ביתור בספר יצרן הוא נתוני יצרן שמשמשים מאין תעודת זהות של המוצר.
 
יצרנים בישראל ויצרנים בעולם, איך למצוא?
 
ישנן דרכים רבות לבצע איתור יצרנים בישראל או איתור יצרנים בעולם. ניתן לעשות זאת באמצעות גופים שמספקים מאגרי מידע או באמצעות רשת האינטרנט.
 
איתור יצרנים ישראלים יכול להיעשות על יד פנייה לאחד הגופים שמאגדים יצרנים כדוגמת התאחדות התעשיינים או באמצעות אתרי האינטרנט השונים שמספקים רשימת יצרנים עדכנית.
רצוי לבצע איתור יצרנים בארץ באמצעות רשת האינטרנט בשתי הדרכים הבאות:
א.      אתרי B2B כגון www.israelwtc.com או IB2B. בשנים האחרונות חלה התפתחות אדירה בתחום ה-B2B באינטרנט. איתור יצרנים בישראל בדרך זו מקצרת תהליכים ומוזילה עלויות.
ב.      מאגרי מידע- ניתן לקנות רשימת יצרנים בארץ במאגרי המידע המקומיים כגון דן אנד ברסטריט ובי.די.איי
 
הדרכים היעילות ביותר לאיתור יצרן בעולם או רשימת יצרנים בעולם היא דרך אינדקסים גלובאליים כדוגמת Kompass ו-Kelly's או בזירות מסחר בינלאומיות כגון Thomasnet, www.israelwtc.com ועוד. היתרון בזירות המסחר הוא שהפנייה ליצרנים שנמצאים שם יכולה להיעשות דרך זירת המסחר וניתן לנהל משא ומתן ראשוני באמצעות הזירה. 
עקב התפתחותה האדירה של הכלכלה היצרנית בסין רבים מחפשים יצרנים בסין. בבואך לחפש יצרנים בסין עליך לנקוט באמצעי זהירות ולוודא שמאגר המידע הינו אמין. לאחר איתור יצרן או מספר יצרנים רציניים רצוי לארוז מזוודה ולפגוש פנים אל פנים את היצרן הפוטנציאלי. דברים אלו נכונים הן במקרה של ייצור בסין והן במקרה של ייצור בהודו. שתי ענקיות אלו צומחות, בעיקר הודות לכושר היצרני שלהן. כולם רוצים להתחיל בתהליכים של ייצור בהודו או ייצור בסין על מנת להוזיל עלויות, לכן צריך לנקוט משנה זהירות.
 
 
ענפי הייצור העיקריים של יצרנים ישראלים
 
בדיון שנערך בוועדת הכספים ב- 5/1/2010 בנושא "משבר ענף הטקסטיל בישראל", אמר רמזי גבאי יו"ר איגוד הטקסטיל בישראל כי ענפים רבים שקשורים לענף הטקסטיל פשוט נסגרים.
כיום אפילו המדים של שוטרי משטרת ישראל מיובאים מסין והממשלה לא עושה די על מנת להעדיף יצרנים ישראלים.
ח"כ אלכס מילר ציין שישראל הפכה, ברבות השנים למדינת מתווכים שקונה ומוכרת ממדינות אחרות במקום להשקיע ביצרנים ישראלים. 
משפט עצוב זה מסכם את המהפכה שעבר הייצור הישראלי מאז חזונם של האבות המייסדים ליצור מדינה יצרנית משגשגת אשר לא תלויה בחסדי אומות העולם.
בישראל ישנו ייצור תעשייתי מצליח וקיימת הערכה רבה לייצור התעשייתי הישראלי בעולם.
על מנת שהייצור התעשייתי לא ילך בדרכו של ענף הטקסטיל על הרשויות לנקוט במספר פעולות דחופות שיעצרו מגמה זו.
 
ענפי הייצור המובילים של ישראל:
 
ייצור כימיה ונפט- 23% מהמכירות של הייצור הישראלי  היו של יצרני כימיה או יצרני נפט.
 
אלקטרוניקה- 22% מהמכירות היו של יצרני אלקטרוניקה.
 
מזון, משקאות וטבק- 18% מהמכירות היו של יצרני מזון, יצרני משקאות או יצרני טבק.
 
מתכת, מכונות וציוד- 12% מהמכירות היו של יצרני מתכות, יצרני מכונות או יצרני ציוד.
 
נייר- 5% מהמכירות היו של יצרני נייר.
 
פלסטיק וגומי- 4% מהמכירות היו של יצרני פלסטיק או יצרני גומי.
 
טקסטיל, הלבשה ועור- 2% מהמכירות היו של יצרני טקסטיל, יצרני בגדים או יצרני עור.
 
 
סיכום:
 
יכולת ייצור של מדינה הוא המרכיב המרכזי בשמירה על חוסנה ואי תלותה במדינות אחרות. על ישראל לשמור על כושר הייצור שלה ולשמר את התחרותיות של הייצור שלה. אם ישראל לא תעשה זאת נפתח תלות בשווקים אחרים ואיננו רוצים זאת, הן מבחינת החוסן הכלכלי והן מבחינת החוסן המדיני.