מסחר בינלאומי

מהו מסחר בינלאומי?

 

מסחר בינלאומי זהו חליפין של סחורות ושירותים מעבר לגבולות המדינה.  כשמגיעות סחורות למדינה זהו יבוא וכאשר סחורות יוצאות מהמדינה זהו יצוא. בישראל קרוב ל-90% מהתוצר המקומי הגולמי מקורו בסחר בינלאומי. התפתחות הגלובליזציה ב-50 השנה האחרונות מבוססת על התגברות הסחר הבינלאומי ופעילותם הענפה של גופים בינלאומיים. החשיבות של מסחר בינלאומי גדלה לאין ערוך עבור מדינות רבות, וכיום סחר בינלאומי מהווה מרכיב מרכזי בתוצר המקומי של רוב המדינות המפותחות.

סחר בינלאומי התקיים כמעט מראשית דרכה של האנושות ומדינות שידעו לנצל את הסחר לטובתן הן אלו שבדרך כלל התפתחו למעצמות אזוריות.  מצד שני, מדינות שהתגרו וניסו למנוע מסחר בינלאומי נידונו לניוון, מדינות כגון סין החל מהמאה ה-16 ויפאן של המחצית הראשונה של המאה ה-19.

בנוסף להשפעתו הכלכלית משפיע הסחר הבינלאומי על ההתפתחות הפוליטית, החברתית והתרבותית של המדינה.

 

בשנים האחרונות התפתחו זירות מסחר אינטרנטיות מסוג B2B אשר תורמות רבות לסחר בינלאומי. בישראל-  IsraelWTC.comמהווה את זירת המסחר האינטרנטית של העולם עם ישראל. זוהי זירת  מסחר בינלאומי המהווה מקום מפגש של יצואנים, יבואנים, מפיצים ונותני שירותים מישראל עם יבואנים ויצואנים מהעולם שאחד משווקי היעד שלהם הינו השוק הישראלי.

 

התפתחות סחר חוץ עולמי:

 

קיומו של סחר חוץ הוא סמן לרצונה של מדינה להתפתח ולייצר תועלת למדינה מרוחקת ממנה על מנת לקבל בתמורה תועלת מאותה מדינה. זהו אף סמן להתפתחות תרבותית של מדינה. מדינה אשר דוגלת  בהסתגרות תרבותית, כפועל יוצא מזה תגביל את מדיניות סחר החוץ שלה. 

בעבר מסחר בינלאומי התבסס  על מערכת כלכלית בינלאומית המבוססת על מתכות כדוגמת זהב וכסף, זהו השלב שלאחר סחר ישיר של סחורות שהיה מסורבל ולא מתקדם. לאחר מכן, אם ההתפתחות הטכנולוגית סחר בינלאומי כבר בוצע בדרכים המקובלות היום, דרכים כגון: תשלום בשטרות, תשלום בהעברות בנקאיות, תשלום בכרטיסי אשראי ותשלומים באמצעות רשת האינטרנט. כיום חלק ניכר מהסחר הבינלאומי מקורו ב פלטפורמות המסחר באינטרנט אשר מנוהלות על ידי חברות פרטיות.

 

לאורך ההיסטוריה התפתחו דיונים כלכליים בנוגע לסחר חוץ כשהיו שתי אסכולות עיקריות:

א.      האסכולה המרקנטליסטית שהתנגדה לסחר בינלאומי וטענה שמדינה צריכה לצבור את העושר שלה לעצמה ולא לחלוק אותו עם אחרים, זאת ע"י הטלת מיסים ומכסים מגבילים. הדרך הטובה להשיג עושר היא השתלטות על עושר של מדינות אחרות ולא מסחר בינלאומי, זוהי האסכולה השולטת מהמאה ה-16 ועד תחילת המאה ה-18. אסכולה שגרמה למלחמות רבות.

ב.       האסכולה  הפיסיוקרטית שטענה שחסמי הסחר כגון מכסים ומיסים, גורמים להתפתחות עוני במדינה ולא לעושר. אסכולה זו התפתחה במהלך המאה ה-18 והיוותה את הבסיס לעולם הגלובאלי שאנו חיים בו היום, ב-1815 פיתח דייויד ריקארדו את עקרון היתרון היחסי אשר מהווה את הבסיס לסחר החוץ של ימינו, עיקרון האומר שבמסחר בין שתי מדינות מתוגמלות שתי המדינות  ולא רק המפותחת מביניהן. עיקרון היתרון היחסי היווה מהפכה משום שמדינות עניות הבינו שעל ידי ניצול משאביה של המדינה המפותחת(משאבים שבהם יש למדינה המפותחת יתרון יחסי על המדינה הענייה) הן תתפתחנה כלכלית, מצד שני הן יתרמו למדינה המפותחת במשאבים שלהן יש יתרון יחסי בהם. תפיסה זו הביאה להפגת חששות ויצירת מאזן של WIN-WIN במסחר בין מדינות.  נכון שלאחר מכן, בתחילת המאה ה-20 התפתחו משטרים פשיסטים-קומוניסטים ברוסיה, איטליה וגרמניה שתמכו שוב בבידול ובניצול משאבים של אחרים, אך את סופם כולנו מכירים.

לאחר מלחמת העולם השנייה הגיעו מדינות המערב למסקנה שמכסים ומחסומי סחר היוו את אחד הגורמים הבולטים לפריצתה. בעקבות כך נחתם הסכם גאט"ט (GATT - General Agreement on Tariffs and Trade), זהו הסכם מסחר בינלאומי שמאגד בתוכו את עקרונות המסחר ומחייב את החתומים עליו. ב-1995 הוקם ה-WTO(World Trade organization), זהו הארגון שהחליף את הסכמי גאטט.

תהליכים אלו הביאו להתרחבות סחר חוץ במחצית השנייה של המאה ה-20 וכיום יש גופים שמאגדים גושים של סחר בינלאומי, גופים כגון: נפט"א-צפון אמריקה, האיחוד האירופי ומרקוסור-דרום אמריקה.

 

הסכמי סחר חופשי והסכמי העדפות מכס:

 

הסכם סחר חופשי הוא הסכם בין שתי מדינות או יותר המעניק פטור ממכס בסחר בין המדינות.

לישראל מספר הסכמי סחר חופשי בולטים.  ביניהם:

הסכם סחר חופשי עם האיחוד האירופי, מדינות אפט"א, מרקוסור, ארה"ב וקנדה. 

הסכם העדפות מכס הינו הסכם שבו מעניקה מדינה מסוימת למדינה אחרת או מספר מדינות תנאים מועדפים במכס על פני מדינות אחרות. לדוגמא: תנאים מועדפים ומכס מופחת שמעניקות מדינות מפותחות כאשר הן מייבאות ממדינות מתפתחות. הסכם העדפות מכס הינו בעייתי ומנוגד לעיקרון של הסרת חסמים אשר פוגעים בפעילות של מסחר בינלאומי ולכן נהוג לכרות הסכם זה רק במקרים מיוחדים.

 

סחר חוץ - ישראל:

 

ישראל עברה התפתחות מרשימה של סחר חוץ מאז קום המדינה. ישראל ידעה להסיר חסמים ולחתום על הסכמי סחר חופשי עם גושי הסחר החשובים בעולם וע"י כך לקדם מסחר בינלאומי. עובדה זו תרמה רבות להתפתחותה של הכלכלה הישראלית ואין ספק שהנס הכלכלי שהתרחש כאן ב-60 השנה האחרונות לא היה קורה אלמלא צעדים אלו. בשנת 48 היצוא הישראלי הסתכם בכ-6 מיליון דולר בלבד, בשנת 2008 היצוא הישראלי הסתכם בכ-80.7 מיליארד דולר.

כחלק מעידוד המדינה ליזמות ולעיסוק בסחר בינלאומי ניתן ללמוד קורס מסחר בינלאומי בגופים רבים. אין צורך לעמוד בדרישות סף מסוימות וכמעט כולם יכולים ללמוד לעסוק במסחר בינלאומי. בין הגופים הבולטים שמספקים קורס סחר בינלאומי ניתן למצוא את לשכת המסחר, מכון היצוא, מט"י ועוד מספר מכללות פרטיות.

 

הארצות שיצוא הסחורות מישראל אליהן מסתכם ביותר ממיליארד דולר הינן:

ארה"ב- 11.8 מיליארד, הולנד-1.5 מיליארד דולר, גרמניה- 1.4 מיליארד דולר, בריטניה- 1.3 מיליארד דולר, הודו- 1.2 מיליארד דולר, צרפת- 1.1 מיליארד דולר, טורקיה- 1.1 מיליארד דולר.

הארצות שיבוא הסחורות מהן מסתכם ביותר ממיליארד דולר הינן :

ארה"ב- 5.4 מיליארד דולר, סין-3.5 מיליארד דולר, גרמניה- 3.4 מיליארד דולר, שוויץ-2.4 מיליארד דולר, איטליה- 2.1 מיליארד דולר,  הולנד- 1.9 מיליארד דולר, יפאן.

 

אלו הן מדינות הסחר העיקריות של ישראל שאיתן קיימים יחסי מסחר בינלאומי ענפים. ישנם שלושה גושים ברורים: ארה"ב וקנדה, אירופה ואסיה ברשות הענק הסיני.